PRP TEDAVİSİ

 ORTOPEDİDE PRP TEDAVİSİ

          Son yıllarda tıpta kullanılan otolog hücreler yardımıyla doku tamiri ve gençleştirme işlemi (PRP tedavisi) ortopedi alanında da seçilmiş vakalarda başarıyla uygulanmaktadır.(PRP)Platelet Rich Plasma kelimelerinin kısaltılmış halidir.Vücudumuzda dolaşan kan iki ana bölümden oluşmaktadır.Plazma dediğimiz sıvı bölüm ve hücreler.Kanda bulunan hücreler de alyuvarlar akyuvarlar ve trombositlerdir.Trombositler vücudun tamir hücreleridir.Organizmanın herhangi bir bölgesinde hasar oluştuğunda trombositler o bölgeye akın eder ve hasarlı dokuların tamir ve iyileşmesini sağlar.PRP tedavisindeki temel felsefesi organizmanın doğal yollarla sağladığı bu mekanizmayı proveke etmek ve bu hücreleri yoğun olarak hasarlı bölgeye vermek ve olayı hızlandırmaktır.Ortopedi dışında da trombositlerin içerdiği büyüme faktörlerinden (growth faktör) faydalanılarak hücre yenileme ve gençleştirme işlemi yapılabilmektedir.Trombositler yaralı bölgeye doğal yollardan ulaştıklarında biyolojik iyileşmeyi başlatırlar.Damar çeperlerinde tıkaç oluşturur va kanamanın durması sağlanır. Daha sonraki süreçtede doku iyileşmesi ve normalleşme gelişir.

Bu doğal süreci istenen bölgede yoğun bir şekilde başlatmak için  trombositler özel bir işlemden geçirilir ve hasarlı bölgeye injekte edilir.Halk arasında kök hücre tedavisi olarak bilinen  bu yöntemin asıl kök hücre tedavisiyle alakası yoktur.Yanlış bir isimlendirmedir.Doğrusu PRP (platelet Rich Plasma) tedavisidir.

PRP UYGULAMASI NASIL YAPILIR:

Günü birlik yapılan bir işlemdir.Merkezimizde yaklaşık yarım saatlik sürede tamamlanmaktadır. Hastanin 20 cc kanı koldan alınarak pıhtılaşmayı geciktiren bir karışım ilave edilir ve bu kan dakikada 2850 devir dönen bu işlem için hazırlanmış özel bir santüfij cihazından geçirilir.Böylece hastanın kendi kanı 3 kısma ayrılır.Alyuvarlar,plazma ve çok küçük hacimde ama yoğun trombosit içeren orta kısım. 1,5 cc kadar yoğun hücre (trombosit) içeren bu extrat hasarlı bölgeye injekte edilerek işlem tamamlanır.

HANGİ HASTALARDA YAPILABİLİR:

Ortopedi alanında,özellikle spor yaralanmalarında oluşan kas ve tendon hasarlarında iyileşmeyi hızlandırdığı ve iyileşme sürecini kısalttığı pek çok araştırmada kanıtlanmıştır. Bunun yanında:

 • Tendonların kronik hastalıklarında (tendinit),
 • Tenisçi dirseği,
 • Topuk dikeni(plantar fasitis),
 • Omuz eklemindeki kronik tendinit ve rotator Cuff lezyonlarında,
 • Ayak bileği bağ yaralanmalarında,
 • Erken evre diz ve diğer eklemlerin kıkırdak lezyonlarında,
 • Menüsküs dikişlerinden sonra iyileşmeyi hızlandırmak için

başarılı bir şekilde kullanılmaktadır.

PRP tedavisi,son zamanlarda yaygın bir biçimde kullanılan ve sonuçları itibariylede oldukça yüz güldüren bir tedavi şeklidir.Bilinen hiç bir yan etkisi yoktur.Çünkü hastanın kendi kanından elde edilen bir extrattır.Sadece arzulanan sonuç bazı hastalarda alınamayabilir. Burada bu işlemi yapan hekimin doğru değerlendirmesi ve tecrübesi önemli rol oynar.3 hafta arayla 2 veya 3 sefer yapılması tavsiye edilir.İşlemin yapılmasında kurallara titizlik gösterilmesi temel esastır.Çünkü uygun olmayan koşullarda yapılan işlemlerde infektion ve injektion yeri problemleri ortaya çıkabilir.

PRP HANGİ HASTALARDA YAPILMAZ:

 • Pıhtılaşma bozukluğu olanlarda,
 • Trombosit azlığı olanlarda,
 • Kan sulandırıcı ilaç alanlarda,
 • Kronik karaciğer hastalığı olanlarda,
 • Ateşli hastalıklarda uygulanmamalıdır.

Sonuç olarak ortopedi de PRP tedavisi  uygun vakalar seçildiği zaman oldukça tatminkar sonuçları olan alternatif bir tedavi şeklidir.

Etiketler:, , , , , ,

ÖNEMLİ UYARI…!
PRP TEDAVİSİ